Hakkımızda – BEDAM

Hakkımızda

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Merkezi (BEDAM)

BEDAM’DA BİR SENE

Yaşam boyu eğitim anlayışından yola çıkarak “Sürekli Eğitim Merkezleri”ni hayata geçiren Üniversiteler her kesimden insanın yararlanabileceği mesleki kurslar ve kişisel gelişim eğitimleri düzenlemektedir. Üniversitemizde 2001 yılında Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Merkezi adı altında faaliyetlerine başlamıştır. Kurulan merkezde ilk yöneticiliğe 2003 yılına kadar Prof.Dr. M. Akif Ergin atanmıştır. Daha sonra ise Mayıs 2013’e kadar –ki yaklaşık 10 sene, Merkez Müdürlüğünü Prof.Dr. Korkut Ersoy yürütmüştür. Mayıs 2013 başında müdür ve yönetim kurulunun değişimi ile Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde yeni bir sayfa açılmıştır. Yönetim Kurulu, Rektörümüz Prof.Dr. Kenan Araz’ın takdiri ile Prof.Dr. Ali Halıcı başkanlığında Prof.Dr. Gökhun Tanyer, Prof.Dr. Simten Maltan, Prof.Dr. Füsun Eyidoğan ve Prof.Dr. Ertuğrul Bayraktar Katal şeklinde oluşturulmuştur. Yönetim Kurulu oluşumunda farklı bilim alanları ve yüksek etkinlik dikkate alınmıştır. Bu kapsamda yönetim kurulunda Mühendislik, Eğitim, Sağlık, Sosyal ve Güzel Sanatlar bilim alanlarında çalışan öğretim üyeleri görev almıştır.

Son bir yıl içinde merkezin iş hacmi yaklaşık 10 katına kadar çıkartılması başarılmıştır. Bu konuda birçok etken olduğu tartışılabilir. Ancak, en önemli etken, Başkent Üniversitesi’nin yüksek nitelikli öğretim elemanı ve idari kadrosu olmuştur. Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Kenan Araz hocanın her zaman ifade ettiği gibi “Bizim için en önemli unsur eğitimlerin niteliğidir”.

Bunu sağlayacak yüksek nitelikli kadronun olduğunun farkındaydık ancak bu kadronun ön lisans/lisans/lisansüstü eğitimlerinin dışında harekete geçirmenin yollarını bulmaya çalıştık.

Verilen eğitimler hiç kuşku yok ki, Başkent Üniversitesi’nin kamuoyunda tanıtımına da önemli ölçüde katkı verdi. Son bir yıl içinde tüm Türkiye’de yaklaşık 2500 kişiye çeşitli alanlarda eğitim verdik. Yaz tatili demeden kış şartlarına aldırmadan Başkent Üniversitesi Türkiye’nin her yerinde vardı.

Bu ivmenin artarak devam etmesi en önemli sorumluluğumuzdur.

Eğitim merkezleri tarafından yapılan eğitimlerin mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri olarak sınıflandırmak mümkündür. Mesleki eğitimleri ise, sertifika gerektiren mesleklere / unvanlara yönelik eğitimler de sertifika gerektirmeyen mesleklere / unvanlara yönelik eğitimler olarak planlanmaktadır. Her iki alana yönelik açılan eğitim programlarımız vardır. Özellikle Kamu Gözetimi Kurumu Mesleki Geçiş Eğitimleri ve Türkiye Barolar Birliği ile işbirliği halinde yürüttüğümüz Arabuluculuk Eğitimlerinde Türkiye çapında önemli başarılar elde ettik. Bunun yanında kişisel gelişim eğitimlerinde de eğitim programı çeşitliliği yaratılarak her kesimden insana eğitim verebilmek amaçlanmaktadır. Eğitimlerimize tam anlamıyla 7’den 77’ye her yaş grubu katılmıştır. Güzel Sanatlarda ilkokul öğrencilerimiz bulunurken, Kamu Gözetim Kurumu Eğitimlerinde 77 yaşında Yeminli Mali Müşavirlerimiz olmuştur. Bunlar içinde, eski bakanlarımızdan milletvekillerimize, üst düzey bürokratlardan önemli şirketlerin yöneticilerine kadar katılımcılar vardır.

Söz konusu katılımcılardan aldığımız olumlu geri bildirimler bu sürecin sağlıklı işlediğini göstermektedir.

Bu çerçevede, Başkent Üniversitesi’nin tüm öğretim elemanlarının ve idari kadrosunun Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Merkezi’nin faaliyetlerinin bilmesini ve çevresine aktarmasını sağlamak amacıyla da BEDAM Bülteni’ni çıkarmaya karar verdik. Yılda bir kez çıkartmayı düşündüğümüz bu bültene tüm Başkent Üniversitesi ailesine katkı vereceğine inanıyor ve saygılarımızı sunuyoruz.

KAYIT OL