Prof. Dr. Yelda ONGUN

İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayan Prof. Dr. Yelda Ongun (Demirağ), Lisans’ını ODTÜ’de, yüksek lisans ve doktorasını Hacettepe’de tamamlamıştır.

2008 yılında Siyasi Tarih alanında Doçentlik derecesi alan Ongun, 2013 yılında Başkent Üniversitesinde Profesörlük kadrosuna atanmıştır.

Halen Başkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Ongun, aynı zamanda Başkent Üniversitesi Stratejik Araştırma Merkezi Müdürü ve Avrupa Birliği – Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Anabilim Dalı Başkanı ve Ord.Prof. Enver Ziya Karal Merkezi Başkan Yarımcısıdır.

Başkent Üniversitesi’nin yanı sıra Kara Harp Okulu, Ufuk Üniversitesi, TOBB Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde de yüksek lisans  dersleri  vermektedir.

Türk Dış Politikası, Siyasi Tarih, Uygarlık Tarihi, Osmanlı Diplomasisi ve Avrupa, Uluslararası İlişkilere Giriş, Türk-Amerikan İlişkileri, Bilim Felsefesi, Dış Politika Analizi verdiği dersler arasındadır.

Yerli ve yabancı çok sayıda akademik dergide  makalesi bulunan Ongun’un  yedi tane de derleme kitabı  mevcuttur. Pek çok derginin danışma ve hakemlik kurulunda olan Ongun’un, Harvard Üniversitesi Central Asia and Eurasian  Society, Uluslararası İlişkiler Konseyi Derneği,  21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Strateji Kurulu, TUGİAD Danışma Kurulu, Sosyal Bilimler Araştırmalar Derneği gibi ulusal ve uluslararası kuruluşlara üyeliği bulunmaktadır.