Sema ACAR – BEDAM

Sema ACAR

Öğr. Gör. Dr. Sema ACAR ÜNALGAN, Uzman Klinik Dilbilimci, Uzman Dil ve Konuşma Terapisti  

1988 Eskişehir doğumlu Sema Acar, 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. 2008-2009 Akademik Yılında Erasmus Socrates Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde İsveç, Uppsala Üniversitesi’nde lisans eğitimine devam etti.

2010 yılında bölüm birincisi olarak mezun oldu. İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü, Edebiyat Fakültesi Öğrenci Başarı Ödülü ve İngiliz Dilbilimi Bölümü Asude Zeynep Kınay Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Aynı zamanda, Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Yandal ve Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Programlarını başarıyla tamamladı.

2012 yılında Erasmus Mundus Joint Master Degree Programme in Clinical Linguistics’e tam burslu olarak kabul edildi ve ayrıca TEV-DAAD Yüksek Lisans Bursu’nu kazandı. Birleşik yüksek lisans programı kapsamında Almanya, Postdam Üniversitesi ve Hollanda, Groningen Üniversitesi’nde klinik dilbilim, psikodilbilim, nörodilbilim ve nörogörüntüleme üzerine öğrenim gördü. Groningen Üniversitesi Nöro-Görüntüleme Merkezi Elektrofizyolojik Laboratuvarı’nda Hollanda Disleksi Projesi kapsamında araştırma stajını tamamladı.

Yüksek lisans eğitiminin son 6 aylık döneminde, Almanya, Leipzig, Max Planck İnsan Biliş ve Beyin Bilimleri Enstitüsü, Nöropsikoloji Bölümü’nde yüksek lisans tezini tamamladı. 2014 yılında yurda dönerek, Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dil ve Konuşma Terapisi Bütünleşik Doktora Programı’na başladı. Doktora eğitimini 2021 yılında tamamlayan Acar, 2015 yılından beri Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü’nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. “Dil Gelişimi”, “İletişimin Nöroanatomik ve Nörofizyolojik Temelleri” ve “Dil ve Konuşma Bozuklukları” konulu dersler vermekte, çeşitli bilimsel ve sosyal projelerde yer almaktadır. Akademik ilgi alanları arasında, nörodilbilim, klinik dilbilim, gelişimsel disleksinin nörofizyolojik ve nörogenetik temelleri; klinik ilgi alanları arasında ise, gelişimsel disleksi, gecikmiş dil ile gelişimsel ve nörojenik temelli dil bozuklukları yer almaktadır. İletişim: semaacar@baskent.edu.tr

KAYIT OL